SWIFT අන්තර් බැංකු ගෙවීම් සහ රුසියාව

9

යුක්රේනියානු ආක්‍රමණයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමක් ලෙස රුසියාව SWIFT වෙතින් ඉවත් කිරීමේ යෝජනාවත් සමගම, මුල්‍ය ක්ෂේත්‍රය තුල සීමා වී තිබූ SFIFT වචනය අද මහජනතාව අතරටද පැමිණ තිබේ. එහෙත් බොහෝ දෙනෙකු එය වචනයක් ලෙස මිස SWIFT යන්නේ සැබෑ ස්වරූපය නොදන්නා බව රහසක් නොවේ. විශේෂයෙන්ම අද (26/02/2022), යුරෝපීය කොමිසමේ සභාපති Ursula von der Leyen විසින්, SWIFT අන්තර් බැංකු ගෙවීම් වලින් රුසියානු බැංකු ගනනාවක් කපා හැරීම ඇතුළුව, යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීම සම්බන්ධයෙන් EU, එක්සත් ජනපදය සහ අනෙකුත් බටහිර හවුල්කරුවන් සමඟ එක්ව රුසියාවට තවදුරටත් සම්බාධක පැනවීමට සැලසුම් කර ඇති බවද ප්‍රකාශ කලාය.
SWIFT බැංකු ක්‍රමයේ ක්‍රියාත්මක බව කෙසේද ?
විදේශයකට මුදල් මාරු කිරීමට අවශ්‍යද? අද, ලෝකයේ ඕනෑම තැනක බැංකුවකට ගොස් මුදල් මාරු කිරීම පහසු ය, නමුත් මෙය සිදු වන්නේ කෙසේද? බොහෝ ජාත්‍යන්තර මුදල් සහ ආරක්‍ෂක මාරුවීම් පිටුපස ඇත්තේ Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT) පද්ධතියයි. SWIFT යනු මුදල් හුවමාරු උපදෙස් වැනි තොරතුරු ඉක්මනින්, නිවැරදිව, සහ ආරක්ෂිතව යැවීමට සහ ලබා ගැනීමට බැංකු සහ අනෙකුත් මූල්‍ය ආයතන විසින් භාවිතා කරන විශාල පණිවුඩකරණ ජාලයකි.
SWIFT සාමාජික ආයතන 11,000කට වඩා 2021 දී ජාලය හරහා දිනකට සාමාන්‍ය පණිවිඩ මිලියන 42ක් යවා ඇති අතර එය 2020.1 සිට 11.4%ක වැඩිවීමක් සනිටුහන් කරයි.
SWIFT යනු ප්‍රමිතිගත කේත පද්ධතියක් හරහා ආරක්ෂිතව තොරතුරු සහ උපදෙස් සම්ප්‍රේෂණය කිරීමට මූල්‍ය ආයතන භාවිතා කරන පණිවිඩ ජාලයකි.
SWIFT සෑම මූල්‍ය ආයතනයකටම අනුලකුණු අටක් හෝ අක්ෂර 11ක් ඇති අද්විතීය කේතයක් පවරයි. කේතය බැංකු හඳුනාගැනීමේ කේතය (BIC), SWIFT කේතය, SWIFT ID, හෝ ISO 9362 කේතය ලෙස හුවමාරු කර ගනී.2 කේතය පවරා ඇති ආකාරය තේරුම් ගැනීමට, මිලාන්හි මූලස්ථානය වන ඉතාලි බැංකුව වන UniCredit Banca දෙස බලමු. එහි අකුරු 8 SWIFT කේතය UNCRITMM.3 ඇත
පළමු අක්ෂර හතර: ආයතන කේතය (UniCredit Banca සඳහා UNCR)
ඊළඟ අක්ෂර දෙක: රටේ කේතය (රට ඉතාලිය සඳහා තොරතුරු තාක්ෂණ)
ඊළඟ අක්ෂර දෙක: ස්ථානය/නගර කේතය (මිලාන් සඳහා MM)
අවසාන අක්ෂර තුන: විකල්ප, නමුත් සංවිධාන තනි ශාඛාවලට කේත පැවරීමට එය භාවිතා කරයි.
අපි හිතමු නිව් යෝර්ක්හි ඇමරිකා බැංකුවේ (BAC) ශාඛාවේ ගණුදෙණුකරුවෙකුට Venice හි UniCredit Banca ශාඛාවේ බැංකු කරන තම මිතුරාට මුදල් යැවීමට අවශ්‍ය යැයි සිතමු. නිව් යෝර්ක් පාරිභෝගිකයාට තම මිතුරාගේ ගිණුම් අංකය සහ එහි Venice ශාඛාව සඳහා UniCredit Banca හි අද්විතීය SWIFT කේතය සමඟින් ඔවුන්ගේ Bank of America ශාඛාව වෙත ගමන් කළ හැකිය.
ඇමරිකා බැංකුව ආරක්ෂිත SWIFT ජාලය හරහා UniCredit Banca ශාඛාව වෙත ගෙවීම් හුවමාරු SWIFT පණිවිඩයක් යවනු ඇත. Uncredit Banca හට ලැබෙන ගෙවීම පිළිබඳ SWIFT පණිවිඩය ලැබුණු පසු, එය ඉවත් කර ඉතාලි මිතුරාගේ ගිණුමට මුදල් බැර කරනු ඇත.
SWIFT තරම් බලවත්, එය පණිවිඩ යැවීමේ පද්ධතියක් පමණක් බව මතක තබා ගන්න. SWIFT කිසිදු අරමුදල් හෝ සුරැකුම්පත් තබා නොගනී, සේවාදායක ගිණුම් කළමනාකරණය නොකරයි.
SWIFT ට පෙර ලෝකය:
SWIFT ට පෙර, ජාත්‍යන්තර අරමුදල් හුවමාරුව සඳහා පණිවිඩ තහවුරු කිරීමේ එකම මාධ්‍යය වූයේ Telex විය. අඩු වේගය, ආරක්ෂක ගැටළු සහ නොමිලේ පණිවිඩ ආකෘතියක් නිසා Telex වලට බාධා එල්ල විය. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, Telex සතුව බැංකු නම් කිරීමට සහ ගනුදෙනු විස්තර කිරීමට SWIFT වැනි ඒකාබද්ධ කේත පද්ධතියක් නොතිබුණි. ටෙලෙක්ස් යවන්නන්ට සෑම ගනුදෙනුවක්ම ග්‍රාහකයා විසින් අර්ථකථනය කර ක්‍රියාත්මක කරන ලද වාක්‍ය වලින් විස්තර කිරීමට සිදු විය. මෙය බොහෝ මානව වැරදි වලට හේතු විය.
මෙම ගැටළු මඟහරවා ගැනීම සඳහා, 1973 දී SWIFT පද්ධතිය පිහිටුවන ලදී. ප්‍රධාන ජාත්‍යන්තර බැංකු හයක් සමුපකාර සමිතියක් පිහිටුවා ගත් අතර එමඟින් ගෝලීය ජාලයක් ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා ආරක්ෂිත සහ කාලෝචිත ආකාරයකින් මූල්‍ය පණිවිඩ හුවමාරු කළ හැකි විය.
SWIFT ආධිපත්‍යය දරන්නේ ඇයි? :
ලන්ඩන් ස්කූල් ඔෆ් ඉකොනොමික්ස් අනුව, “බෙදාගත් ජාලයක් සඳහා සහය… ආයතනික ස්වරූපය සාක්ෂාත් කර ගැනීමට පටන් ගත්තේය.. 1960 ගණන්වල අගභාගයේදී, Société Financière Européenne (SFE, ලක්සම්බර්ග් සහ පැරිසියේ පිහිටි ප්‍රධාන බැංකු හයක එකතුවක්) , ‘පණිවිඩ මාරු කිරීමේ ව්‍යාපෘතියක්’ ආරම්භ කළේය.”
SWIFT පසුව 1973 දී රටවල් 15 ක බැංකු 239 ක් සමඟ ආරම්භ කරන ලදී. 1977 වන විට එය රටවල් 22ක ආයතන 518ක් දක්වා ව්‍යාප්ත විය. 2022 දී, රටවල් 200කට වඩා වැඩි ගණනකින් සජීවී පරිශීලකයින් 9,000 කට වඩා ඇත.
Fedwire, Ripple, සහ Clearing House Interbank Payments System (CHIPS) වැනි වෙනත් පණිවිඩ සේවා තිබුණද, SWIFT වෙළඳපොලේ සිය ප්‍රමුඛ ස්ථානය දිගටම රඳවා ගනී. විවිධ මූල්‍ය ගනුදෙනු සම්ප්‍රේෂණය කිරීම සඳහා එය අඛණ්ඩව නව පණිවිඩ කේත එකතු කරන ආකාරය එහි සාර්ථකත්වයට හේතු වේ.
SWIFT මූලික වශයෙන් සරල ගෙවීම් උපදෙස් සඳහා ආරම්භ වූ අතර, එය දැන් ආරක්ෂක ගනුදෙනු, භාණ්ඩාගාර ගනුදෙනු, වෙළඳ ගනුදෙනු සහ පද්ධති ගනුදෙනු ඇතුළු විවිධ ක්‍රියා සඳහා පණිවිඩ යවයි. Swift හි නවතම වාර්තාවේ, 2021 දෙසැම්බර් සිට, දත්ත පෙන්නුම් කළේ SWIFT තදබදයෙන් 45% කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් තවමත් ගෙවීම් පදනම් වූ පණිවිඩ සඳහා වන අතර, 49% ආරක්ෂක ගනුදෙනු නියෝජනය කරන අතර ඉතිරි ගමනාගමනය භාණ්ඩාගාරය, වෙළඳාම සහ පද්ධති ගනුදෙනු වෙත ගලා යයි.10
SWIFT භාවිතා කරන්නේ කවුද?
ආරම්භයේ දී, SWIFT නිර්මාතෘවරුන් භාණ්ඩාගාරය සහ වාර්තාකරුවන්ගේ ගනුදෙනු පිළිබඳ සන්නිවේදනය පහසු කිරීම සඳහා ජාලය නිර්මාණය කරන ලදී. පණිවිඩ ආකෘති නිර්මාණයේ ශක්තිමත් බව විශාල පරිමාණයක් ලබා දුන් අතර SWIFT ක්‍රමයෙන් පහත සඳහන් දෑ සඳහා සේවා සැපයීම සඳහා පුළුල් විය:
බැංකු
තැරැව්කාර ආයතන සහ වෙළඳ නිවාස
සුරැකුම්පත් අලෙවිකරුවන්
වත්කම් කළමනාකරණ සමාගම්
නිවාස පිරිසිදු කිරීම
තැන්පතු
හුවමාරු
ආයතනික ව්යාපාරික නිවාස
භාණ්ඩාගාර වෙළෙඳපොළ සහභාගිවන්නන් සහ සේවා සපයන්නන්
විදේශ විනිමය සහ මුදල් තැරැව්කරුවන්111
SWIFT විසින් සපයනු ලබන සේවාවන්:
SWIFT පද්ධතිය මඟින් ව්‍යාපාරවලට සහ පුද්ගලයන්ට බාධාවකින් තොරව සහ නිවැරදි ව්‍යාපාරික ගමනක් සම්පූර්ණ කිරීමට උපකාර වන බොහෝ සේවාවන් සපයයි.
SWIFT තහනමක් එතරම් බරපතල වන්නේ ඇයි?
බොරිස් ජොන්සන් මන්ත්‍රීවරුන්ට පැවසුවේ එය ස්විෆ්ට් වෙතින් අගුලු දැමුවහොත් එය රුසියානු ආර්ථිකයට හානි කරන බවයි. ප්‍රවාහයේ ගනුදෙනු බැංකු අතර සෘජුවම සිදු කිරීමට හෝ ප්‍රතිවාදී ක්‍රම හරහා ගමන් කිරීමට අවශ්‍ය වනු ඇත, පිරිවැය එකතු කිරීම සහ ප්‍රමාදයන් ඇති කිරීම.
තහනමක් ක්‍රියාත්මක කිරීමට ඇමරිකාව මැලි වන්නේ ඇයි?
එක් හේතුවක් නම් රුසියානු ව්‍යාපාරවලට ඇති බලපෑම එතරම් බැරෑරුම් නොවිය හැකි වීමයි. විශාල රුසියානු බැංකුවක VTB හි ප්‍රධානියා මෑතකදී පැවසුවේ දුරකථන, පණිවිඩ යෙදුම් හෝ විද්‍යුත් තැපෑල වැනි ගෙවීම් සඳහා වෙනත් නාලිකා භාවිතා කළ හැකි බවයි. රුසියානු බැංකුවලට Swift සමඟ තරඟ කිරීමට තමන්ගේම ගෙවීම් පද්ධතියක් පිහිටුවා ඇති චීනය වැනි සම්බාධක පනවා නැති රටවල් හරහා ගෙවීම් සිදු කළ හැකිය. රුසියාව SWIFT භාවිතා කිරීම තහනම් කිරීම චීනයේ ප්රතිවාදී Cips පද්ධතිය භාවිතා කිරීම වේගවත් කළ හැකිය. එය ගෝලීය සංචිත මුදල් ලෙස එක්සත් ජනපද ඩොලරයේ තත්ත්වයට හානි කළ හැකි බවට බියක් ද පවතී, සහ ගුප්තකේතන මුදල් වැනි විකල්ප භාවිතය වේගවත් කරයි.
SWIFT තහනම වෙනත් රටවලට බලපාන්නේද?
තහනමක් රුසියානු සමාගම්වලට මෙන්ම තම මිත්‍ර පාක්ෂිකයින්ට ද හානියක් විය හැකි බවට Biden පරිපාලනය ද සැලකිලිමත් වේ. රුසියාව විශේෂයෙන් නෙදර්ලන්තයෙන් සහ ජර්මනියෙන් විදේශීය නිෂ්පාදිත භාණ්ඩවල විශාල ගැනුම්කරුවෙකි. රුසියාව බොරතෙල්, ස්වාභාවික වායු සහ ඝන පොසිල ඉන්ධනවල ප්‍රධාන යුරෝපා සංගම් සැපයුම්කරු වන අතර යුරෝපීය රටවලට ප්‍රතිස්ථාපන සැපයුම්කරුවන් සොයා ගැනීම දුෂ්කර විය හැකිය.
– අනුරුද්ධ ලොකුහපුආරච්චි (fb)

Previous articleදැදුරු ඔය ඔතාරේ – මොකද මේ අවාරේ? දැදුරු ඔය ජල ගැලීම් හා දේශගුණ විපර්යාසය
Next articleරුසියාවට එරෙහිව සාමාන්‍ය යුක්රේනියානුවන් ආයුධ අතට ගනී…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here