සොයුස් චිත්‍රපට කාර්ය මණ්ඩලය අභ්‍යවකාශයේන් පෘථිවියට…

ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ චිත්‍රපටයක් රූගත කිරීමෙන් දින 12 කට පසු අභ්‍යවකාශයට ගිය පළමු වෘත්තීය චිත්‍රපට කණ්ඩායම මෙමස 17 ඉරිදා පෘථිවිය වෙත පැමිණ තිබේ. මෙය අනුව අභ්‍යවකාශයට ගිය පළමු වෘත්තීය චිත්‍රපට කණ්ඩායම බවට ඔවුහූ ඉතිහාසයට එක්වන්නේය.

රුසියානු ෆෙඩරල් අභ්‍යවකාශ සංස්ථාව වන (The Russian federal space corporation) රොස්කෝස්මෝස් හි අභ්‍යවකාශගාමී ඔලෙග් නොවිට්ස්කි (Oleg Novitskiy)සමඟ රුසියානු නිළි යූලියා පෙරෙසිල්ඩ් (Yulia Peresild) සහ නිෂ්පාදක ක්ලිම් ෂිපෙන්කෝ (Klim Shipenko) තිදෙනාම සොයුස් එම්එස් -18 යාත්‍රාවෙන් (Soyuz MS-18 spacecraft)කසකස්තානයට එම වෙලාවෙන් පෙ‍.ව. 10.35 ට ගොඩබැස ඇත.

ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ රූගත කිරීම් වලදී පෙරිසිල්ඩ් (Peresild) චිත්‍රපටයේ සුළු කොටසක් රඟපෑමෙන් නැවතුම අවසන් කළ නොවිට්ස්කි සඳහා ගොඩබෑම දින 191 ක අවකාශ පුහුණුවක් අවසන් කළ අතර, ෂිපෙන්කෝ එහි රූගත කිරීම් සඳහා සිටියේය.

රොස්කොස්මොස්, රුසියානු රූපවාහිනී නාලිකාව වන චැනල් වන් සහ කහ, කළු සහ සුදු යන ශබ්දාගාරයේ ඒකාබද්ධ නිෂ්පාදනයක් වන “Вызов” (“අභියෝගය” “Vyzov” ) කතාව පෙළගැසෙන්නේ අභ්‍යවකාශගාමියෙකුට (නොවිට්ස්කි) හදිසි ශල්‍යකර්මයක් කිරීම සඳහා දුම්රිය ස්ථානයට පිටත් කරන ලද ශල්‍ය වෛද්‍ය වරයෙකුගේ කතාවයි. නිෂ්පාදක ෂිපෙන්කෝ කක්ෂයේ සිටියදී තිරය පිටුපස චරිත කිහිපයක්ම ඉටු කර ඇති බවට වාර්තාවේ. එය අනුව අධ්‍යක්ෂ, වේශ නිරූපණ ශිල්පියා, ශබ්ද සංස්කාරක සහ කැමරා ශිල්පියාගේ කටයුතුය.

නොවිට්ස්කි, පෙරෙසිල්ඩ් සහ ෂිපෙන්කෝ සෙනසුරාදා පෙ.ව. 9:13 ට නාවුකා බහුකාර්ය විද්‍යාගාර මොඩියුලයෙන් සෝයුස් එම්එස් -18 ඉවත් කිරීමෙන් සිය පෘථිවි නිවෙස් බලා යාමට පටන් ගෙන ඇත. පසුව සොයුස් චිත්‍රපට කාර්ය මණ්ඩලය රැගත් යානය පෘථිවියේ වායුගෝලයට නැවත ඇතුළු වීමට හා මෘදු ලෙස ගොඩබෑම සඳහා පැරෂුටයක් බාවිතාකර ඇති අතර, එහි පැරෂුටය යටට යාමට පෙර එහි කක්ෂීය හා ප්‍රචලන මොඩියුල ගිනි ගැන්මට සලස්වා තිබේ.

එයවනවිටත් ගොඩබෑමේ කැප්සියුලයෙන් චිත්‍රපට කාර්ය මණ්ඩලයට උදව් කිරීම සහ මූලික වෛද්‍ය පරීක්‍ෂණ සිදු කිරීම සඳහාත් ප්‍රතිසාධන කණ්ඩායම් පිහිටුවා ඇත. පසුව නොවිට්ස්කි, පෙරෙසිල්ඩ් සහ ෂිපෙන්කෝ ගගරින් කොස්මොනෝට් පුහුණු මධ්‍යස්ථානයේ (Gagarin Cosmonaut Training Center) ගුවන් යානයක් මොස්කව් නගරයෙන් පිටත ස්ටාර් සිටි වෙත ගෙන යාමට පෙර කසකස්තානයේ කරගාන්දාවට හෙලිකොප්ටරයකින් ගෙන ඒමට කටයුතු සලස්වා තිබුණි.

පරිවර්ථනයAshoka Peiris (CSNA)

Space.com ඇසුරෙන්
ඡායාරූප ඇමුණුම Roscosmos TV

Leave A Reply

Your email address will not be published.

4 × one =