සිරියානු සරණාගත පුංචි අමාල් ඇගේ දුක කියමින් යුරෝපය පුරා ගමන් කරමින් සිටී

සිරියානු සරණාගත නම හැවිරිදි අමාල් ඇගේ දුක කියමින් යුරෝපය පුරා කිලෝ මීටර් 8000 ක දුරක් ඇවිදීමට පටන් ගෙන තිබෙි. සත්‍ය වශයෙන්නම් අමාල් යනු සිරියානු සරණගත දැරියක ලෙසින් පෙනී සිටින රූකඩ පැංචියෙකි.

පුංචි අමාල්ට ඉදිරියෙන් දිගු ගමනක් ඇත. ඇය තුර්කි-සිරියානු දේශ සීමාවේ සිට එක්සත් රාජධානියේ මැන්චෙස්ටර් දක්වා කිලෝමීටර් 8,000 ක් (සැතපුම් 5,000 ක් පමණ) ගමන් කිරීමට නියමිතය. ඇය ආහාර සොයමින් ගිය එහෙත් තමා වෙත ආපසු නොආ ඇගේ මව සොයයි.

තම දෙමාපියන් සමඟ සිරියාවෙන් පළා ගිය තරුණ සරණාගතයින්ගේ දුක්ඛිත තත්වය ගැන අවධානය යොමු කිරීම සඳහා ‘ලිට්ල් අමාල්’ නම් යෝධ රූකඩයක් යුරෝපය පුරා සැතපුම් 5,000 කට ආසන්න දුරක් ඇවිද යමින් සිටී. පාප් වහන්සේ වතිකානයේදී ඇයව මුණ ගැසුණි.

අඩි 11 ට වඩා උස, අමල් 9 හැවිරිදි සිරියානු සරණාගත දැරියකගේ නිරූපණය කරන අතර, අවතැන් වූ සියළුම දරුවන් නියෝජනය කිරීම අරමුණු කරගත් අතර ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් තම දෙමාපියන්ගෙන් වෙන්ව ගිය බව වතිකානු පුවත් වාර්තා කරයි.

කෙසේ වෙතත්, ව්‍යාපෘතිය දරුවන් මුහුණ දෙන දුෂ්කරතා ගැන පමණක් නොවේ. “සරණාගතයින් පිළිබඳ සංජානනයට අභියෝග කිරීමට අපට අවශ්‍යයි” යනුවෙන් වෙබ් අඩවියේ දැක්වෙන පරිදි අගෝස්තු මාසයේදී නිකුත් කරන ලද වීඩියෝ පටයකින් එහි නිර්මාතෘ සුවාබි පැවසීය. අපට අවශ්‍ය වන්නේ ඔවුන් ගෙනෙන හැකියාවන් ගැන, ඔවුන් ගෙන එන සංස්කෘතික පොහොසත්කම් ගැන කතා කිරීමට සහ ඔවුන්ගේ අත්දැකීමට ගෞරව කිරීමට ය.

-උපාලි ජයසිංහ

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

18 − five =