කරන්නාගොඩගේ නිදහස ගැන අතුරුදන් තරුණයන්ගේ මව්වරුන්ගෙන් ලිපියක් !

තරුණයන් 11 දෙනෙකු අතුරුදන් කිරීමේ නඩුවෙන් හිටපු නාවික හමුදාපති වසන්ත කරන්නාගොඩ ඉවත් කිරීමේ ස්ථාවරයට විරෝධය පළකරමින් අතුරුදන් කරන ලද තරුණයන්ගේ මව්වරුන් විසින් නීතිපති සංජය රාජරත්නම් වෙත ලිපියක් යවා තිබේ.

මේ නඩුවට අදාළ ව හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයාට එරෙහිව ඉදිරිපත් වූ චෝදනා සම්බන්ධයෙන් ඔහු අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස කොළඹ, කොටුව මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයෙන් නියෝග කර තිබියදී, එමගින් ඔහුගේ මූලික අයිතිවාසිකම් උල්ලංඝනය වන බව සඳහන් කරමින් ඉහළ අධිකරණයට ගිය බවත්, ප්‍රමාණවත් තරම් සාක්ෂි තිබියදී වුවද ඔහුව අත්අඩංගුවට ගැනීමක් සිදු නොවූ බවත් අදාළ මව්වරුන් විසින් එම ලිපිය මගින් නීතිපතිවරයාට පෙන්වා දී තිබේ.

අතුරුදන් කිරීම නිසා තම දරුවන්ගේ සහ තමන්ගේ මූලික අයිතිවාසිකම් උල්ලංඝනය වීම නොසලකා හැරුණු බව ද ඔවුහු සඳහන් කරති. එසේම මේ නඩුවට අදාළ චෝදනා පත්‍රය හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයාට බාරදීම ප්‍රමාද වූයේ ද ඔහු මගහැරීම නිසා බව පෙන්වා දෙන එම මව්වරුන්, දේශපාලන පළිගැනීම් පිළිබඳව විමර්ශන කළ ජනාධිපති කොමිසම මගින් නිදහස් වීමට ද ඔහු උත්සාහ කළ බව පෙන්වා දෙති. එහෙත් එවකට නීතිපති ධුරයේ කටයුතු කළ දප්පුල ද ලිවේරා විසින් අදාළ කොමිසමට මහාධිකරණයේ කටයුතුවලට සම්බන්ධ වීමට බලයක් නැති බව සඳහන් කිරීම නිසා එය වැළකුණු බව ද එම මව්වරු නීතිපතිවරයාට අවධාරණය කර සිටිති.
මේ නිසා වසර 13ක විමර්ශනවලින් තහවුරු වූ සාක්ෂි මත ලබාදුන් චෝදනා පත්‍රය මෙසේ හදිසියේ ඉවත් කර ගැනීමට ගෙන ඇති ස්ථාවරය බරපතළ ලෙස තමන් වේදනාවට පත්කරන බව ද අතුරුදන් තරුණයන්ගේ මව්වරු අදාළ ලිපිය මගින් නීතිපතිවරයාට අවධාරණය කර සිටිති.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

5 × two =