එදා කරුණානන්ද අද තම්බේරි හා බාර්ශිම්

මෙවර ටෝකියෝ ඔලිම්පික් උළෙලේ ප්‍රවෘත්ති මවන්නන් වූයේ උස පනින ක්‍රීඩක තම්බේරි හා බාර්ශිම් ය. එහෙත් 1964 තෝකියෝ ගිම්හාන ඔලිම්පික් උළෙලේ ප්‍රවෘත්ති මවන්නා වූයේ ශ්‍රී ලාංකිකයෙක් බව ඔබ දන්නවාද ?
රණතුංග කරුණානන්ද (1936 මැයි 21 [ – 1975) යනු ශ්‍රී ලාංකික ක්‍රීඩකයෙකි. ඔහු දිගු දුර ධාවකයෙකු වූ අතර 1960 සහ 70 ගණන් වලදී දුර දිවීමේ ඉසව්වෙන් ශ්‍රී ලංකා වාර්තාව දරමින් අන්තර්ජාතික ක්‍රීඩා තරඟ සඳහා ලංකාව නියෝජනය කළේය. 1964 ටෝකියෝවේ පැවති ඔලිම්පික් උළෙලේදී ඔහු ඔලිම්පික් ඉතිහාසයේ වඩාත්ම උද්යෝගිමත් පරාජිතයා ලෙස ජාත්‍යන්තර කීර්තියට පත් විය .
කරුණානන්ද 1964 ගිම්හාන ඔලිම්පික් උළෙලේදී පිරිමි මීටර් 5000 සහ පිරිමි මීටර් 10,000 තරඟ සඳහා ලංකාව නියෝජනය කළේය. ජපානයේ දී අසනීප වීම නිසා ඔහු 5000mi ඉවත් විය . මීටර් 10,000 ධාවන තරඟයේදී කරුණානන්දව ඉක්මනින්ම ප්‍රමුඛ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් විසින් අභිබවන ලදී. ජයග්‍රාහකයා වූ ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ බිලී මිල්ස් තරගය අවසන් කරන විට කරුණානාන්ද වට හතරකින් පසුපසින් සිටියේය . අනෙක් අය තරගය අවසන් කිරීමෙන් පසුව කරුණානන්ද තනිවම දිව්වේය. නරඹන්නෝ මුලින්ම ඔහුට සමච්චල් කිරීමට පටන් ගත්හ. නමුත් ඔහු දෙවෙනි වටය එන විට නිශ්ශබ්දතාවයක් ඇති විය. අවසානයේ ඔහු නරඹන්නන් සියල්ලෝම නැගී සිටි ක්‍රීඩාගාරයක ඔල්වරසන් සහ අත්පොළසන් මැද තරගය අවසන් කළේය.
තරඟයෙන් පසු කරුණානන්ද සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාවක් ගණනාවක් පැවැත්වුණි .. කරුණානන්ද වීරයෙකු ලෙස ජපන් මාධ්‍ය පිළිගැනීමට පටන් ගත්තේය. කරුණානන්දගෙන් ප්‍රශ්න කළ විට ඔහු වාර්තාකරුවන්ට මෙසේ පැවසීය: ” මා ඔලිම්පික් ආවේ ජයග්රහණය කිරීමට පමණක් නොව සහභාගී වීම සඳහා ය. එබැවින් මම මීටර් 10,000 ට සහභාගී වී මගේ වටය අවසන් කළෙමි.”
කරුණානන්දගේ ඔලිම්පික් කතාව ජපන් 6, 7 පාසල් පෙළපොත් වලට ඇතුළත් කර ඇත්තේ වීරයෙකු ලෙස ය.
1975, කරුණානන්දගේ ක්‍රියාව අගය කිරීම සඳහා ජපානයේ රැකියාවක් ලබා දෙන ලදී. නමුත් ලංකාවෙන් ජපානයට පිටවීමට දින කිහිපයකට පෙර කරුණානන්ද නාමල් ඔය වැවේ ගිලී අද්භූත ලෙස මිය ගියේය. සමහරු ඔහු අනතුරකින් මිය ගිය බව පවසන අතර සමහරු ඔහුව ඝාතනය කළ බව කියති .
තම සැමියාගේ මරණයත් සමඟ කරුණානන්දගේ බිරිඳගේ සිහි විකල් වූ අතර පවුල පාරට වැටිණි. ශ්‍රී ලංකා රජය ඔහුගේ උරුමය පිළිගත්තේ හෝ ඔහුගේ පවුල රැකබලා ගත්තේ නැත. බොහෝ ධාවකයින්ගේ වාර්තා සෑම ඔලිම්පික් උළෙලක දීම අලුත් වුණත් විශිෂ්ටතම පරාජිතයා ලෙස karunananda තැබූ ඔලිම්පික් වාර්තාව සදාකාලිකය .
සිබිල් වෙත්තසිංහ ලේඛිකාව මෙන්ම කරුණානන්දත් මව්බිම විසින් අමතක කළත් අදටත් ජපානයේ ඔවුන් ළමුන් අතර වීරයන්ය .
– ජයන්ත කහටපිටිය

Leave A Reply

Your email address will not be published.

five × 2 =