මානවම්ම දේශපාලනය…

ඔය රෝයල්, තෝමියන් කට්ටිය බිග් මැච් කාලෙට පරණ වෝක්ස්වැගන් බිටල්, කණේ මයිල්, මිනි කූපර්, පරණ ෆෝඩ්, ලෑන්ඩ් කෘසර් වගේ ටිකක් අමුතු වාහන ගෙනැල්ල කොළඹ පුරෝලා විදී සංචාරයේ නිරත වෙනවා. ඕවට කියන්නේ ක්ලැසික් වාහන කියල. ඒක එක ට්‍රෙන්ඩ් එකක්.
සමඟි බලවේගයේ කට්ට්ය ලෑන්ඩ් මාස්ටර් වලින් විරෝධතා වීදි සංචාර පවත්වද්දී සජිත් මහත්තයා මිනි කූපර් එකෙන් ගියෙත් ටිකක් අර බිග් මැච් ගට් ෆීලින් එකෙන් කියල හිතෙනවා. ඒ විරෝධතාවේ කිසි අලුත් බවක් නැහැ. නිර්මාණශීලි බවක් නැහැ. ඔහේ යන්නන් වාලේ යනවා වගේ තමයි පෙනෙන්නේ. රහක් නැහැ විතරක් නෙවෙයි අර එලීට් සෙකුරිටි එක දැක්කම තවත් මිනිස්සු අවුල් වෙනවා.
ඒ වැඩේ එහෙම යද්දී රනිල් ස්වර්ණවාහිනියට ගිහිල්ල අමුතු විදියේ කලස් පෙන්නනවා. කාටවත් ලොකු අදහසක් තිබ්බේ නැති මානවම්ම රජ්ජුරුවෝ ගැන විස්තරයක් කියල නිකම් සිංහල බෞද්ධ අයට මැජික් එකක් වගේ දෙයක් පෙන්නලා කට්ටිය කොර කරලා දානවා. ඒක වෛරල් වෙලා නැගල යනවා. මිනි කූපරේ රෝඩ් ෂෝ එක නිකම්ම නිකම් අල වෙලා යනවා. එතන තමයි පොලිටිකල් නිලය තියෙන්නේ.
ඇත්ත දේශපාලඥයා කියල කියන්නේ කිසිම නිශ්චිත දෙයක් නොකියන කෙනෙකුට කියල පරණ බටහිර කියමනක් තියනවා. මානවම්ම රජ්ජුරුවෝ සහ පශ්චාත් කොරෝනා ගෝලීය අර්බුදය කියන අතිශයින් සංකීර්ණ ප්‍රපංචය එක්ක කිසිම එකට එකේ සම්බන්දයක් නැහැ කියල රනිල් හොඳට දන්නවා. ප්‍රශ්න අහන නිවේදකයොත් දන්නවා. ඒවා බලන් ඉන්න මිනිස්සුත් දන්නවා. හැබැයි ඒ කොච්චර දැනගෙන හිටියත් මානවම්ම රජ්ජුරුවෝ නැවත පසු ගෝලීය ලෝකයක ජීවමාන වෙනවා.
අපි කවුරුත් නොදන්නා සහ නොසිතපු ‘කෑල්ලක්’ දාල රනිල් ඒ මොහොතෙන් ගොඩ යනවා. දැන් වැඩේ යන විදිය දන්නා නිසයි කිසිම නිශ්චිත දෙයක් එයා නොකියන්නේ. නිශ්චිත කියල අපි හිතන මේ අවුලින් අපි ගොඩ එන්න මොනවද කරන්න ඕනි, අනාගත ආර්ථික සැලසුම් මොන වගේද, අධ්‍යාපනය මොන වගේ වෙන්න ඕනිද වගේ දේවල් වලට ‘නිශ්චිත’ කිසිම දෙයක් නොකියන්න එයා වගබලා ගන්නවා. එයා දන්නවා මේ තියෙන්නේ පැටලෙන්න ඕනි වෙලාවක් නෙවෙයි ලෙස්සල යන්න ඕනි වෙලාවක් කියල. ඒකත් යම් දේශපාලනික දක්ෂ කමක් තමයි.
මෙවන් පට්ට අවිනිශ්චිත වෙලාවක නිශ්චිත දේවල් කියන්න ගිහිල්ලා වැඩේ අල කර ගන්නේ නැහැ එයා. එයා දන්නවා දෙනලද එක් එක් මොහොතින් ෂේප් වෙලා යන්න ඕනි කියල. එයා දන්නවා අර්බුදය ඇතුළතින් පුපුරා යන්න තරම් මෝරනවා කියල. දැන් යන විදියට ලොකුවට දඟලන්න ඕනි නැහැ කියල. බිංදුවට පැරදිලා ගෙදර ගිහිල්ල අවුරුද්දක් ගියේ නැහැ ආයේ ස්පොට්ලයිට් වෙමින් යනවා කියල.
කවුරුත් මේ කාලේ දැනගෙන නොසිටිය මානවම්ම රජ කෙනෙක් ගැන දැන් කට්ටිය දන්නවා. වරක් නෙරපා හැරලා පස්සේ පල්ලව රාජ්‍ය අනුග්‍රහය යටතේ කිසි අපහසුවක් නැතිව ලංකාවේ රාජ්‍යත්වය ගත්ත රජ කෙනෙක් තමයි මානවම්ම කියන්නේ. රනිල් ඒ උදාහරණය ගෙනාවේ කට කහනවට නෙවෙයි. අතීතය ඔස්සේ ලොකු අවිඥාණික දේශපාලනයක් දනවන්න. බලය කියන්නේ මාර අවිනිශ්චිත, පුරෝකතනය කල නොහැකි, ලෙස්සන සුළු දෙයක් කියල පෙන්නන්න.
එයා දන්නවා අතීතයෙන් ලොකු වැඩක් නැහැ කියල. හැබැයි මැජික් පෙන්නන්න නම් අතීතය ඕනි කියල.
දේශපාලනය කියන්නේ රෝඩ් ෂෝ එකකට වඩා ගොඩක් වැඩි දෙයක්. මානවම්ම දේශපාලනයේ ඇත්ත පාඩම ඒක.

– මහේෂ් හපුගොඩ (fb)

Leave A Reply

Your email address will not be published.

4 × one =