මානව අනුවර්තනයේ තායිලන්ත උදාහරණය Koh Panyi ධීවර ගම්මානය

එය සංචාරකයන් හදුන්වන්නේ අන්දමන් මුහුදේ ආභරණය යනුවෙනි. තායිලන්තයේ දකුණු වෙරළට ඔබ්බෙන් පිහිටි විශාලම දූපත වන ෆුකෙට් අසල අන්දමන් මුහුදේ ප්‍රසිද්ධ ෆැන්ග්ගා බොක්කේ පිහිටි මෙය සාමාන්‍ය දූපතක් නොවේ. එය හුණුගල්වල සිරස් ස්කන්ධයකි. ධිවර ගම්මානය ගොඩ නගා ඇත්තේ ලවන ඡලයේ ප්ලාස්ටික් හා stilts පුවරු මතය.

18 වන ශතවර්ෂයේ ජාවා ධීවරයින්ගේ පවුල් තුනක් නව නිවසක් සොයමින් උතුරට යාත්‍රා කළ විට මෙම දූපත සොයාගත හැකි වූ බව ප්‍රදේශවාසීහු පවසති. ඔවුන් ඒ හරහා යාත්‍රා කරන හෝ ධීවර කටයුතු වල නිරත වෙන ඔනෑම මිනිසෙකු සමග ගිවිසුමක් ඇති කර ගත්හ:, ජීවත්වීමට සුදුසු ස්ථානයක් සොයායන ඕනෑම බෝට්ටුවක් දූපතට ළංව ධජයක් එසවිය යුතු අතර කලින් පදිංචි කරුවෝ ආගන්තුකයන්ට නිවෙසක් ඉදිකල යුත්තේ කොතැන දැයි දැන ගැනීමට සලස්වයි. මාලු බහුලව ඇති ෆැන්ගානා බොක්කේ මෙම ධිවර ගම්මානයේ නිර්මාතෘ ටෝ බබූය
මුල් පවුල් තුනේ සිට ගම පවුල් 360 ක් සහ මිනිසුන් 1,683 දෙනෙකුගේ නිවහනක් දක්වා ව්‍යාප්ත වී ඇති අතර, ඔවුන් සියල්ලන්ම දිවයිනේ මුල් පදිංචිකරුවන්ගෙන් පැවත එන්නන්ය. පදිංචිකරුවන්ගේ සංඛ්‍යාව වැඩිවීමත් සමඟම මෙම ගම්මානය පුළුල් වූ අතර, ක්‍රීඩා පිටියක් සහ දිදුලන ගෝලාකාර හා මිනාරම් සහිත පල්ලියක් පවා ඉදිකලහ මේ , සියල්ලම ජලයට ඉහළින් පාවෙමින් තිබේ.
විචිත්‍රවත් ප්‍රජාවක් මෙම පුදුමය සමෘද්ධිමත් කරත්. මේ වනවිට ධීවර කර්මාන්තයට වඩා. සංචාරක ව්‍යාපාරය ජනප්‍රිය වෙමින් පවතින අතර, සිහිවටන නැවතුම්පොළවල් සහ අවන්හල් රාශියක් ඉදිවී තිබෙි. නමුත් තවමත්.පිරිමින් මසුන් අල්ලන අතර කාන්තාවන් තරුණ හා මහලු අයව රැකබලා ගනී. “බොහෝ නිවෙස් හිමියන් සංචාරකයන් සදහා තම නිවෙසට කාමර එකතුකරමින් හිදිත්.
එහි පාවෙන පාපන්දු ක්‍රීඩා පිටිය සංචරකයන් අතර ඉමහත් ප්‍රසිද්ධය.එය 1980 දශකයේ මෙක්සිකෝවේ පැවති ෆිෆා ලෝක කුසලානයේ උත්කර්ෂයෙන් දිවයිනේ තරුණයන් විසින් ඉදිකරන ලද්දකි. නමුදු බෝලය බොහෝවිට රැදුනේ මුහුදේය 1986 වසරේ නිමාව දැකි පාවෙන පාපන්දු පිටිය අති සාර්ථක යෞවන පාපන්දු සමාජයක් බිහිකල අතර ඒ පිරිමි ළමයින් දැන් වැඩුණු පිරිමින්ය. 2004, 2005, 2006, 2008, 2009 සහ 2010 දකුණු තායිලන්ත යෞවන පාපන්දු ශූරතා දිනා ගැනීමේ විශිෂ්ට වාර්තාව ඔවුන් සතුව ඇත.
වැඩිහිටියන් සහ දරුවන් එකතුව මුහුදු ඡලය මත ඉදිකල පාසලේ ගුරුවරු 13 ක් යටතේ සිසුන් 200 ක් අධ්‍යාපනය ලබති. ඡාවා දුපත්වලින් පැමිණි ඉපැරණිම තිදෙනාගෙන් විකාශනය වු ඔවුනගේම සංස්කෘතියක් ඇත. ඒවා දුපතේ සියල්ලන් බැද තබණු ලබන මැලියම්ය. ඒවා බොහෝ දුරට ඉස්ලාමිය සංස්කෘතියෙන් පොහොසත් අතර නිහතමානී ලෙස දූපත් වැසියන්ට ගරු කරන ලෙස ඔවුහු අමුත්තන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිති.ඒ අනුව කෙටි සායවල්, කොට කලිසම් හෝ බිකිනි නැත. මත්පැන් සහ මස් පරිභෝජනය ඉදුරාම තහනම්ය.
මෙි කිසිවක් නරඹන්නන් අධෛර්යමත් කරන බවක් නොපෙනේ, දූපත් වාසීන්ගේ තායි සලාද, නැවුම් එළවළු, පලතුරු සහ ඉස්සන්, කකුළුවන්, පොකිරිස්සන් සහ මාළු වැනි අලුත් මුහුදු ආහාරවලට අමුත්තන් ඊටත් වඩා ආකර්ශිතය. . හිජාබ් ඇඳුමින් සැරසුණු විදේශිය කාන්තාවන් සහ පිරිමින් වර්ණවත් සරොන්ග් වලින් සැරසී සිනහවෙන් එහි ඔබ මොබ ගමන් කරති.
.මිනිසා සහ සොබාදහම අතර ඇති කුතුහලය දනවන ගතිකයද දිවයිනේ අක්ෂර වින්‍යාසය හා එහි නුවණැති පදිංචිකරුවන් අතර ඇති සතුට හා ප්‍රීතිය ඊර්ෂියා උපදවන බව සංචාරකයෝ කියත් . දේශගුණික විපර්යාස සහ ඕසෝන් ක්ෂය වීමෙන් පීඩා විඳින ලෝකයක කොහ් පනී දූපත් වැසියන් තිරසාර සංවර්ධනය, පරිසරය රැකබලා ගැනීම සහ ප්‍රාදේශීය ප්‍රජාවන් ඒකාබද්ධ කිරීම පිළිබඳව ලෝකයට ප්‍රබල පණිවිඩයක් තබා තිබේ.
-උපාලි ජයසිංහ

Leave A Reply

Your email address will not be published.

twelve − 7 =