‘‘ජනතාව අඩවන මියැන්මාරය ‘‘

මියැන්මාර හමුදා පාලනයට සති හතරක් ගත වෙද්දී හමුදා නායකත්වය විසින් ඝාතනය කල මිනිසුන්ගේ සංඛ්‍යව 30 කි. පැලු ඔලුගෙඩි ගණණ 200 කි . නිරායුධ මිනිසුන්ගේ හිස්ගෙඩිවලට උන් වෙර යොදා බැටන්පොලු පහර දීමේ ප්‍රතිපලයකි එය.
විරෝධය පෑමේ ජනතා අයිතියක් වුවද මියැන්මාරයේ පෙළපාලි හා උද්ඝෝෂන මේ වනවිට අවමබව අල් ජසීරාව කියයි. පෙලපාලි අඩු වීමේ සලකුනක් පෙන්නුම් කිරීමත් සමඟ බලධාරීන් වැඩි වැඩියෙන් බලහත්කාරය වෙත හැරී ඇත.
හමුදාව සිවිල් නායක අවුන් සාන් සූ කී සහ තේරී පත් වූ නිලධාරීන් 40 කට වැඩි පිරිසක් අත්අඩංගුවට ගෙන හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කළ දා සිට මිලියන ගණනක් රට පුරා වීදි බැස ඇති අතර රජයේ සේවකයින්ගෙන් හතරෙන් තුනක් පමණ රටපුරා සිවිල් අකීකරු ව්‍යාපාරයක කොටසක් ලෙස වැඩ වර්ජනයක යෙදෙති.
මෙම මර්දනයෙන් මේ වන විට පුද්ගලයින් 30 දෙනෙකු පමණ මිය ගොස් ඇති අතර අවම වශයෙන් තවත් 200 ක් පමණ තුවාල ලබා ඇති බව දේශපාලන සිරකරුවන්ගේ සහායක සංගමය (AAPP) පවසයි. පෙලපාලිකරුවන් දැන් “ලේවැකි ඉරිදා” ලෙස නම් කර ඇති දිනක් වන පෙබරවාරි 28 වන දින පමණක් අවම වශයෙන් 18 දෙනෙකුට ජීවිත අහිමි විය.
තුවාල ලත් පෙලපාලිකරුවන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම පවා ගැටලු සහගතය. මක්නිසාද
සිවිල් අකීකරුකම ව්‍යාපාරයේ කොටසක් ලෙස විධිමත් සෞඛ්‍ය පද්ධතියට බාධාවක් වී තිබේ. යාන්ගොන් මහ රෝහලේ එක් නිලධාරියෙක් පෙබරවාරි 9 වන දින රේඩියෝ ෆ්‍රී ඒෂියා වෙත පැවසුවේ රජයේ රෝහල්වලින් සියයට 80 ක් සම්පුර්ණයෙන් වසා දමා ඇති බවයි.
සෞඛ්‍ය සේවා සපයන්නන් දැන් රජයේ පහසුකම්වලින් බැහැරව ස්වේච්ඡාවෙන්
සිය සේවාවන් ලබා දෙන නමුත්, වැඩි වැඩියෙන් සිදුවන ප්‍රචණ්ඩකාරී මර්දනයන්හි අර්ථය වන්නේ බොහෝ සෞඛ්‍ය සේවකයින් තම ජීවිත පරදුවට තබා විරෝධතාවලට එක්වන අයට ජීවිතාරක්ෂක ප්‍රතිකාර ලබා දීමයි. එය කොතෙක් දුරට කල හැකිදැයි ප්‍රශ්නයකි.
“ලොකුම අභියෝගය වන්නේ අපි භූමියේදී උදව් කරන විට වෙඩි තැබීම නොවේ” යැයි කැචින් ප්‍රාන්ත අගනුවර වන මයිට්කයිනාහි ස්වේච්ඡා හෙදියක් වන සී නාන් පැවසීය. “උණ්ඩ අපටත් පහර දෙන්න පුළුවන්; අපිත් ඕනෑම වෙලාවක මැරෙන්න පුළුවන්. ”
අපි ස්වෙිචිඡාවෙන් පෙලපාලිකරුවන්ට සෞඛ්‍ය පහසුකමි සදහා කණ්ඩායමි 06 ක් යොදවා තිබුනත් බරපතළ තුවාල ලැබූවන්ට මැහුම් හා විවේචනාත්මක ප්‍රතිකාර ලබා දීමට පහසුකම් සහ මානව සම්පත් ඇත්තේ එක් කණ්ඩායමකට පමණක් බවත්, මිලිටරි බලහත්කාරයෙන් මාර්ග වසා දැමීම හදිසි ප්‍රතිචාරයට බාධාවක් වී ඇති බවත් ප්‍රචන්ඩත්වය දිගටම පැවතුනහොත්, අපගේ රෝගීන් යැවිය යුත්තේ කොතැනටදැයි අපි නොදනිමු” ඇය පැවසීය.
-උපාලි ජයසිංහ

Leave A Reply

Your email address will not be published.