උතුර නැඟෙනහිර හර්තාල්

යාපනය විශ්ව විද්‍යාල භුමියේ ඉදිකර තිබූ යුද්ධයෙන් මියගියවුන් සැමරීම වෙනුවෙන් තනා තිබූ ස්මාරකය ඩෝසර් කර ඉවත්කර තිබීමට එරෙහිව උතුර සහ නැඟෙනහිර හර්තාල ව්‍යාපාරයක් සැලසුම්කර තිබේ.  අනුස්මරණය ස්මාරකය ඉවත් කිරීම හෙළාදකිමින් උතුරු හා නැගෙනහිර ප්‍රදේශයේ හර්තාලය හෙට (11) දිනය පුරා පැවැත්වීමටයි යෝජනා කර ඇත්තේ.

යුද්ධයෙන් මියගිය අය සිහි කිරීම සඳහා 2019 දී තනා තිබූ ස්මාරකය ඉවත් කිරීම හෙළා දකිමින් දෙමළ සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම්, දේශපාලන පක්ෂ සහ යාපනය විශ්ව විද්‍යාල ශිෂ්‍ය සංගම් හෙට (සඳුදා – 11) උතුරු හා නැගෙනහිර හර්තාලය සඳහා සහය දක්වන ලෙස ඉල්ලා තිබේ.

දේශපාලන පක්ෂ 7 ක් සහ සිවිල් සමාජ සංවිධාන 7 ක් විසින් කිලිනොච්චි හි පැවති ඒකාබද්ධ මාධ්‍ය හමුවකදී හර්තාලය සඳහා කැඳවීම සිදු කරන ලදී.

ඊට පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී එම්. ඒ. සුමන්තිරන්, එම්. කේ. ගජේන්ද්‍රන් සහ ශිවජිලිංගම්, සුරේෂ් ප්‍රේමචන්ද්‍රන්, ආනන්දි සසිදරන් සහ සිවිල් සමාජ සංවිධාන නියෝජිතයෝ සමඟ යාපනයේ විශ්ව විද්‍යාල සිසුහූ මෙම මාධ්‍ය හමුව සඳහා සහභාගී වූහ. ඔවුන් ඉල්ලා ඇත්තේ හර්තාලය හෙට (11) උදේ 6 සිට සවස 6 දක්වා සාමකාමිව පවත්වන ලෙසයි.

මේ අතර, යාපනයේ විශ්ව විද්‍යාලයේ ස්මාරකය කඩා බිඳ දැමීමට විරෝධය දැක්වීමටත්, සුළුතර ප්‍රජාවන්ට වත්මන් රජය විසින් සිදුකරන ලද අයුක්තිය හෙළා දැකීමටත් ඉල්ලා සිටින පූර්ණ අවහිරතාවයට පූර්ණ සහයෝගයෙන් කටයුතු කරන ලෙස සියලුම මුස්ලිම්වරුන්ගෙන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී රිෂාඩ් බදියුදීන් ඉල්ලා තිබේ.

“හෙට උතුරු හා නැගෙනහිර සිදු වන හර්තාල් වෙත මුස්ලිම්වරුන් සිය පූර්ණ සහයෝගය ලබා දිය යුතුය. මෙම සහයෝගීතාවයන් තුළින් අපගේ ප්‍රජාවන් පාලක පන්තියේ කුරිරුකම්වලින් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ශක්තිමත් දේශපාලන පදනමක් සපයනු ඇතැයි මම බලාපොරොත්තු වෙමි” යි රිෂාඩ් මන්ත්‍රීවරයා පවසා තිබේ.

විශ්ව විද්‍යාල ශිෂ්‍ය සංගමය විසින් සිදුකරන මෙම උපවාසයට යාපනය විශ්ව විද්‍යාල සිසුන් 5 දෙනෙකු සහ එක් පාසල් සිසුවෙකු එක්ව ඇත. ඒ අතර බොහෝ විශ්ව විද්‍යාල සිසුන්, එහි ආදි ශිෂ්‍යයින්, දේශපාලනඥයන්, යුද්ධයෙන් අතුරුදහන් වූවන්ගේ සහ මියගිය අයගේ ඥාතීන් සහයෝගය දැක්වීම සඳහා ඊට එක්වී ඇත.

Leave A Reply

Your email address will not be published.