ක්‍රයිස්ට්චර්ච් ඝාතකයා හරහා සිරගත නොවන සුදු අන්තවාදය

නවසීලන්තයේ ක්‍රයිස්ට්චර්ච්හි මුස්ලිම් දේවස්ථාන දෙකක් ඉලක්ක කරමින් පුද්ගලයන් 51 දෙනකුට දිවි අහිමි කළ ප්‍රහාරයේ චූදිතයා පසුගිය දින දිවි ඇති තෙක් සිරගත කිරීමට එරට අධිකරණය විසින් තීන්දු කරනු ලැබී ය. බ්‍රෙන්ටන් හැරිසන් ටැරන්ට් නම් වන එම ඝාතකයා එය සිදු කිරීමට හේතුව ලෙස අනාවරණය වී ඇත්තේ, ‘සුදු ජාතිකවාදය’ බව මේ වන විට සිදුකළ විමර්ශනවලින් අනාවරණය වී තිබේ.

විවිධ වර්ගයේ අන්තවාදයන් මේ වනවිට ලොව පුරා වර්ධනය වෙමින් තිබෙන තත්ත්වයක් තුළ වුවද, මෙතෙක් වැඩි අවධානයකට ලක් නොවී තිබුණු සුදු ජාතිකවාදය ලෙසින් හැඳින්වෙන මෙම අන්තවාදී ප්‍රවණතාව නිල නොවන ලෙස ප්‍රකට වූයේ ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය තුළ නිරන්තරයෙන් සිදුවන කළු ජාතිකයන්ට එරෙහි ප්‍රහාරවලදී ය. එහෙත්, සුදු ජාතික අන්තවාදය ඊට වඩා විධිමත්ව සංවිධානය වෙමින් ක්‍රියාත්මක වන්නකි.

මේ වන විට මෙවැනි සුදු අන්තවාදී සංවිධාන සහ දේශපාලන කණ්ඩායම් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය, කැනඩාව, ඕස්ට්‍රේලියාව, ජර්මනිය, එංගලන්තය, නවසීලන්තය, පැරගුවේ, දකුණු අප්‍රිකාව ඇතුළු රටවල් කේන්ද්‍ර කර ගනිමින් ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබේ. දැනට නිශ්චිතව මෙම අදහස් මත පදනම්ව ක්‍රියාත්මක වන සංවිධාන 55ක් හඳුනාගෙන ඇති අතර, මැතිවරණ පෙරමුණුවල සිටින දේශපාලන පක්ෂ ගණනාවක් ද ඒ අතර වේ.

සුදු ජාතිකවාදය යනු ‘සුදු වාර්ගික හා ජාතික අනන්‍යතාවය’ වර්ධනය කර පවත්වා ගැනීමට උත්සාහකරන කණ්ඩායමක් වන අතර, එය යෝජනා කරන්නෝ ‘සුදු ජාතියක්’ හෝ ‘සුදු ජනවාර්ගිකයෙක්’ යන සංකල්පය සමඟ සම්බන්ධවී සිටිති. සුදු ජාතිකවාදීන් පවසන්නේ, ඔවුන් සුදු ජාතියේ පැවැත්ම සහ ඓතිහාසිකව සුදු රාජ්‍යයන්ගේ සංස්කෘතීන් සහතික කිරීමට උත්සාහ කරන බව ය. සුදු ජාතිකයන් බහුතර සුදු රටවල සුදු බහුතරය පවත්වා ගත යුතු බවත්, ඔවුන්ගේ දේශපාලන හා ආර්ථික ආධිපත්‍යය පවත්වා ගතයුතු බවත්, ඔවුන්ගේ සංස්කෘතීන් ප්‍රමුඛ වියයුතු බවත් ඔවුහු විශ්වාස කරති. බොහෝ සුදු ජාතිකවාදීන් විශ්වාස කරන්නේ වැරදි අර්ථකථනය, බහු සංස්කෘතිකවාදය, අවිවාහක නොවන සංක්‍රමණිකයන් සහ සුදු ජාතිකයන් අතර අඩු උපත් අනුපාතයන් සුදු ජාතියට තර්ජනයක් වන බව ය. ඇතැමුන් විශ්වාස කරන්නේ සුදු ජන සංහාරයක කොටසක් ලෙස මේවා ප්‍රවර්ධනය වන බව ය.

කෙසේ වෙතත්, ‘සුදු ජාතිකවාදය’ යන යෙදුම හුදෙක් ‘නැවත මුද්‍රණය කිරීමක්’ වන අතර සුදු ආඩම්බරකම වැනි අදහස් පවතින්නේ සුදු ආධිපත්‍යය සඳහා සනීපාරක්ෂක මහජන මුහුණුවරක් සැපයීම සඳහා පමණක් වන අතර, බොහෝ සුදු ජාතිකවාදී කණ්ඩායම් වාර්ගික ප්‍රචණ්ඩත්වය ප්‍රවර්ධනය කරන බවට ඇතැම්හු තර්ක කරති.

සුදු ආධිපත්‍යය සහ වාර්ගික වෙන් වීමට අනුබල දෙන සටන්කාමී කණ්ඩායමක සාමාජිකයකු හැඳින්වීම සඳහා 1951දී ‘සුදු ජාතිකවාදී’ යන යෙදුම ප්‍රථම වරට ලේඛනගත කරන ලදී. මෙම පදය මුලින් සුදු ආධිපත්‍යවාදීන් විසින් සුදු ආධිපත්‍යය සඳහා වූ සුහද කතාබහක් ලෙස භාවිත කරන ලද අතර, නිශ්චිත අදහස් පසුව වර්ධනය විය. ණම ණකමං ණක්බ වැනි ජාතිවාදී සංවිධානවල නූතන සාමාජිකයන් සාමාන්‍යයෙන් මෙම යෙදුමට විශාල කැමැත්තක් දැක්වුව ද, තමන් සුදු ජාතිකවාදියකු ලෙස ස්වයං විස්තර කිරීමෙන් වැළැකී සිටී.

සුදු ජාතිකවාදී ව්‍යාපාරය 2019දී වඩාත් අන්තවාදී ප්‍රවණතාවන් වැළඳගෙන තිබෙන අතර, එම ව්‍යාපාරයේ ඇතැම්හු ‘ප්‍රචණ්ඩත්වය සහ ත්‍රස්තවාදය’ ජාතිවාදී යුද්ධයක් වේගවත් කිරීමේ මාර්ගයක් ලෙස විවෘතව කියා සිටින්නට පටන්ගෙන ඇත. මෙවැනි සුදු ජාතිකවාදී අදහස් දිගින් දිගටම දරුණු ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියාවන් බවට පත්වීමේ එක් ප්‍රතිඵලයක් වූයේ බ්‍රෙන්ටන් ටැරන්ට් විසින් 2019 මාර්තු මාසයේ දී නවසීලන්තයේ ක්‍රයිස්ට්චර්ච්හි මුස්ලිම් වන්දනාකරුවන් 51 දෙනකු වෙඩි තබා ඝාතනය කිරීමයි. එය හුදෙකලා සිදුවීමක් නොවන බව පැහැදිලි වන්නේ එම ප්‍රහාරයෙන් පසු කැලිෆෝනියාවේ ‘පොවේ’ සහ ටෙක්සාස්හි ‘එල් පැසෝ’ හි වෙඩික්කරුවන් එවැනිම තවත් ප්‍රහාර එල්ල කරමින්, ක්‍රයිස්ට්චර්ච් ඝාතකයාට සහය පළ කරන ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයන් ලියා තැබීම මඟිනි. එල් පැසෝ හි සැකකරු ලියා ඇත්තේ ඔහුගේ අදහස සුදු ජාතිකයන්ගේ ‘සංස්කෘතික හා ජනවාර්ගික ආදේශනය‘ නැවැත්වීම බවයි. මෙය සුදු ජාතිකවාදී ව්‍යාපාරයේ ප්‍රධාන සජීවිකරණ අදහස ද වේ.

මේ වන විට මෙවැනි සුදු අන්තවාදී සංවිධාන සහ දේශපාලන කණ්ඩායම් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය, කැනඩාව, ඕස්ටේ්‍රලියාව, ජර්මනිය, එංගලන්තය, නවසීලන්තය, පැරගුවේ, දකුණු අප්‍රිකාව ඇතුළු රටවල් කේන්ද්‍ර කර ගනිමින් ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබේ. දැනට නිශ්චිතව මෙම අදහස් මත පදනම්ව ක්‍රියාත්මක වන සංවිධාන 55ක් හඳුනාගෙන ඇති අතර, මැතිවරණ පෙරමුණුවල සිටින දේශපාලන පක්ෂ ගණනාවක් ද ඒ අතර වේ. ඊට අමතරව තවත් හුදෙකලා පුද්ගලයන් සහ කණ්ඩායම් 47ක් සහ එම මතය ප්‍රචාරය කරන මාධ්‍ය ආයතන 14ක් ද මේ වන විට ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබේ. ඔවුන් අතර යම් මතභේදාත්මක බෙදීම් ද දක්නට ලැබෙන අතර ඊට මූලික පදනම වී ඇත්තේ ප්‍රචණ්ඩත්වය සම්බන්ධයෙන් ය. ඇතැමුන් ප්‍රචණ්ඩත්වයට එකඟ නොවන අතර, තවත් පිරිසක් ප්‍රචණ්ඩත්වය එකම ක්‍රමවේදය ලෙස විශ්වාස කරති.

ඒ නිසා ප්‍රචණ්ඩත්වය පිළිබඳ ප්‍රශ්නය සම්බන්ධයෙන් මෙම ව්‍යාපාරය දිගින් දිගටම බෙදී ගියද ‘සුදු ජාතිකවාදී අන්තවාදය’ ඉතා ඉක්මනින් අවසන් විය හැක්කක් නොවන බව පැහැදිලිය. එය තව දුරටත් ලෝකය පුරාම බෙදීම් උත්සන්න කරමින් විවිධ මාදිලියේ ඛේදවාචකයන් වෙත මිනිස් සමාජය ඇද දමමින් විශාල කාර්යයක් සිදු කරනු ඇත. බ්‍රෙන්ටන්ට් ටැරන්ට් අධිකරණය හමුවට පමුණුවා ජීවිතාන්තය දක්වා සිර දඬුවමට ලක් කළ අවස්ථාවේදී ‘සුදු ජාතික අන්තවාදයේ හස්ත මුද්‍රාව’ මඟින් පෙන්වා සිටියේ ද එයම නොවේ ද?●

චතුර දිසානායක

Leave A Reply

Your email address will not be published.

5 × two =