ඡායාරූප ගැනීම සහ වඩාත් සමීපව බැලීම මාරාන්තික වූ කොරල් සර්පයා

 

(coral snake)
2018 අගභාගයේදී, එක්සත් ඡනපද ෆ්ලොරිඩා පුවත්පත වාර්තා කළේ පුදුම හිතෙන තරම් කෙටි කාලයක් තුළ සිව්දෙනෙකු කොරල් සර්ප දෂ්ට කිරීම්වලට ගොදුරු වූ බවයි. කෙසේ වෙතත්, මෙම අවස්ථා හතරෙහිම, වින්දිතයින්ට දෂ්ට කරනු ලැබුවේ “ඡායාරූප සඳහා සර්පයන් රැගෙන යාමෙන් හෝ වඩාත් සමීපව බැලීමට ගොස් සිටියදීය . එක් ගොදුරක් විශේෂයෙන් “සර්පයාගේ ඡායාරූපයක් ගෙන එය ෆේස්බුක් වෙත පළ කරමින් සිටියදී දෂ්ඨ කිරීමට ලක්විය. ඒ හැර 1960 සිට ඇමෙරිකා එක්සත් ඡනපදයේ කොරල් සර්ප දෂ්ට කිරීමි වාර්තා වන්නේ එකකි.බොහෝ විට කොරල් සර්පයන් සැගව ඡීවත්වෙති.ඔවුන් ජීවත් වන්නේ ගිනිකොනදිග එක්සත් ජනපදයේ වනාන්තර, වැලි සහ වගුරු බිම්වල වන අතර ඔවුන්ගේ ජීවිතයෙන් වැඩි කාලයක් ගත කරන්නේ භූගතව හෝ කොළ ගොඩවල ය.
සියලුම කොරල් සර්පයන් සිහින්, දිලිසෙන සම කුඩා ඇස්වලින් යුක්තය . ඒවා සියල්ලම ඉතා විෂ සහිත නියුරොටොක්සික් වලින් අන්තර්ගය. මේ අන්තර්ගතය දීප්තිමත් වර්ණ හා රටා වලින් බැඳී ඇත. රතු යනු බොහෝ කොරල් සර්පයන්ගේ පොදු වර්ණයකි. සියලුම කොරල් සර්පයන්ට ඉතා ප්‍රබල නියුරොටොක්සික් විෂක් ඇති අතර එය කිසි විටෙකත් ස්පර්ශ නොකළ යුතුය”සර්පයා දෂ්ට කල විට වින්දිතයාගේ රෝග ලක්ෂණ මතුවන්නේ පැය 10 කට පසුවය .එක්සත් ජනපදයේ වඩාත්ම විෂ සහිත සර්ප විෂ වන සොනෝරන් කොරල් සර්ප විෂ විය හැක. වැසි සහ වනාන්තර ප්‍රදේශ, පාෂාණමය ප්‍රදේශ, කඳුකරය සහ කඳුකරයේ වාසය කරයි.ඔවුන්ගේ විෂ මන්දගාමී ක්‍රියාකාරිත්වය නිසා යම් ප්‍රතික්‍රියාවක් ඇතිවීමට පැය කිහිපයක් ගතවනු ඇත.
දෂ්ට කළ ස්ථානයේ සුළු හෝ වේදනාවක් හෝ ඉදිමීමක් ඇති අතර වෙනත් රෝග ලක්ෂණ පැය 12 ක් ප්‍රමාද විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, ඇන්ටිවෙනින් විසින් ප්‍රතිකාර නොකළහොත්, නියුරොටොක්සින් මොළය සහ මාංශ පේශි අතර සම්බන්ධතා කඩාකප්පල් කිරීමට පටන් ගන්නා අතර, මන්දගාමී කථාව, ද්විත්ව දර්ශනය සහ මාංශ පේශි අංශභාගය ඇති කරයි. අවසානයේදී ශ්වසන හෝ හෘදයාබාධ ඇතිවේ.
-උපාලි ජයසිංහ

Leave A Reply

Your email address will not be published.

four × five =